udalosti

Vlasy bez objemu: tipy a triky, ako im dodať vzdušnosť a krásu

Pre ženy a často aj pre mužov je dôležité...

Tajomstvá pod povrchom: Úžasné fakty o koži, ktoré ste možno nevedeli

Ako je známe, koža je najväčším orgánom tela a je...

Radi si doma pustíte hudbu? Potom by vám nemali chýbať Hi-Fi reproduktory

Je všeobecne známe, že hudba má na nás veľmi...

Wellness Dunajská Streda

Dunajská Streda, ležiaca v srdci žitného ostrova, je známa...

Káva v tehotenstve

Káva je pro mnohé z nás nezbytnou súčasťou každodenného...

Ako spoznať začínajúcu mykózu nôh. Neliečená pleseň môže spôsobiť úplné rozpadnutie nechtu

Pre vznik mykózy nôh je veľmi rizikové chodenie naboso vo verejných šatniach, bazénoch, saunách, hotelových izbách a prijatí ponúkanej domácej obuvi na návšteve. Predchádzajúci návštevníci v nej totiž mohli spolu s mikroskopickými čiastočkami svojej kože zanechať aj veľké množstvo zárodkov mikroskopických kožných húb, ktoré našu spotenú a oslabenú kožu rady využijú ako výdatnú potravu.

Úplne ideálnym prostredím pre mikroskopické huby (dermatofytá a/alebo kvasinky) sú najčastejšie spotené nohy. Nosenie nepriedušnej alebo málo priedušnej obuvi, az toho vyplývajúce potenie nôh, spôsobuje, že koža presiakne, zmäkne a lokálne zníži svoju obranyschopnosť. Ak sa k tomu pridá nedostatočná hygiena spolu s nosením ponožiek z umelých vlákien, nohy sa zaparujú o to viac a pri množení mikrobiálnej flóry začnú na seba upozorňovať silným zápachom.

„V počiatkoch takého hubového hodovania začína koža medzi prstami nôh a neskôr aj na nich svrbieť a medzi prstami sa začínajú tvoriť najskôr drobné, neskôr aj väčšie praskliny. Svrbenie sa často ozve po zaľahnutí na spánok a mnoho ľudí to rieši škrabaním svrbiaceho miesta plôskou či pätou druhej nohy bez toho, aby si uvedomili, že si tým roznáša pleseň prakticky po celom chodidle. A pokiaľ ani tento stav nedonúti postihnutého človeka k radikálnemu riešeniu, môžu sa objaviť ďalšie, oveľa nepríjemnejšie problémy,“ vysvetľuje MUDr. Mencl. Koža je často suchá, objavujú sa šupiny, pľuzgieriky alebo praskliny.

Neliečená pleseň spôsobuje aj psychické problémy
Plesňové ochorenie nie je kozmetický problém. Ide o vážne infekčné ochorenie, ktoré sa rado vracia, pretože sa málokedy podarí odstrániť bezo zvyšku všetky prítomné plesňové zárodky. A aj keď sa to podarí, môžu sa na koži počas doby dostať iné. „Klinicky zjavným plesňovým postihnutím nôh trpí viac ako 60 % dospelej českej populácie. A z nôh sa môže mykóza rozšíriť aj na ďalšie časti ľudského organizmu, často aj na nechty rúk,“ zdôrazňuje závažnosť mykóz MUDr. Mencl. Negatívne prejavy plesňového ochorenia môžu viesť až k psychickým traumám a obmedzeniu kvality života. Mnohí z postihnutých pacientov prerušia kontakty s okolím, strácajú sebadôveru, majú strach z prenosu infekcie na ostatných členov rodiny, najmä na deti.

Ochorenie mykózou a jeho dôsledky nemusí zájsť príliš ďaleko
Je potrebné včas vypočuť prosby svojich nôh a účinne zasiahnuť, kým je čas. Tým zásahom môže byť aj to, ak si v lekárni zaobstaráte niektorý z prírodných prípravkov s obsahom „chytré huby“ (Pythium oligandrum). „Chytrá huba“ je vhodná pre každého, kto má čo i len sklon k potivosti nôh alebo plesňovým chorobám, možno ju však použiť aj ako prevenciu proti zápachu a uchyteniu sa zárodkov parazitických plesní. Často stačí ošetriť biopreparátom iba vnútro obuvi.

Zlá starostlivosť o nohy a neliečené kožné mykózy
Mykóza sa postupne šíri od okraja nechtu až k nechtovému lôžku. Necht často zožltne, priberá a jeho okraj sa odlupuje. Pri neliečenej mykóze môže dôjsť až k úplnému rozpadnutiu nechtu. Deformované a ostré nechty môžu poraniť okolitú kožu a spôsobiť aj závažnejšie problémy. Mykóza z jedného nechtu sa môže šíriť aj na okolité nechty.

svět ženy