udalosti

Mozart mal podivný zmysel pre humor

Mozart bol zvláštnou osobnosťou okrem iného aj preto, že...

Ženy ohrozené mŕtvicou

Možno je to vaša príbuzná, kamarátka alebo známa. Má...

Zvýšená chuť do jedla je najsilnejší týždeň pred menštruáciou

Každá žena pravdepodobne pozná nutkavú potrebu jesť tesne pred...

Ženy ohrozené mŕtvicou

Možno je to vaša príbuzná, kamarátka alebo známa. Má viac ako štyridsať rokov. Po deťoch jej zostalo niekoľko kíl navyše. V práci je neustále pod veľkým tlakom a kvôli starostlivosti o rodinu si ani doma neodpočinie. Nemá čas ísť si zacvičiť ao zdravom stravovaní sa môže nechať len zdať. Stres rieši cigaretou alebo sladkosťami. Pravidelne užíva hormonálnu antikoncepciu a pritom možno netuší, že sa v jej rodine objavila zlá zrážanlivosť krvi, vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Kombinácia všetkých týchto faktorov môže u žien zvyšovať riziko cievnej mozgovej príhody.

Cievna mozgová sa už dlho netýka iba starších osôb, výnimkou dnes nie sú ani pacienti medzi 30 a 40 rokmi. Vznik cievnej mozgovej príhody často súvisí s nezdravým životným štýlom, ktorý je charakteristický zlým stravovaním, nedostatkom pohybu, fajčením aj konzumáciou alkoholu. Zároveň môže súvisieť aj s genetickými dispozíciami k určitým ochoreniam, ako napr. cukrovka, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol. Vplyv môže mať aj antikoncepcia obsahujúca estrogény, ktorá v kombinácii s rizikovými faktormi (fajčenie, hypertenzia, cukrovka, poruchy zrážanlivosti krvi a pod.) zvyšuje nebezpečenstvo cievnej mozgovej príhody.

Riskantná nadváha a stres

Ženy začnú v prechode obvykle priberať na váhe a tuk sa im väčšinou usadzuje na bruchu, čo je známy rizikový faktor na vypuknutie kardiovaskulárnych chorôb. Príčinou nadbytočných kíl nie je len nedostatok pohybu a hormonálne zmeny, ale aj to, že sa u nich v prechode zhorší vnímanie sladkej chuti. Preto začnú jesť sladšie veci a vo väčšom množstve. Čo ale nie je dobré, pretože spotreba energie sa u nich rovnako ako u mužov naopak znižuje, a to už od 30 rokov, zhruba o dve percentá ročne.

„Ženy by nemali zabúdať na svoje zdravie a prevenciu. Cievna mozgová príhoda je jedným z ochorení, ktorému možno z veľkej miery predchádzať dodržiavaním preventívnych opatrení, ktoré zahŕňajú celkové zlepšenie životného štýlu, obmedzenia fajčenia a alkoholu, dostatok pohybu a zdravú stravu. Dôležité sú aj pravidelné preventívne prehliadky,“ vysvetľuje MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., vedúci Cerebrovaskulárneho centra I. neurologickej kliniky FN u sv. Anny v Brne.

5 tipov ako sa vyvarovať mŕtvice

  1. Urobte si čas na odpočinok. Aj pár minút denne prospeje vášmu zdraviu.
  2. Nezabúdajte na pohyb, zo začiatku postačí aj svižná chôdza.
  3. Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny, obmedzte tuky a večerné prejedanie.
  4. Nebojujte sa stresom cigaretami a sladkosťami. Náhradou môže byť šport alebo pravidelná relaxácia.
  5. Poraďte sa s gynekológom o vhodnej antikoncepcii s ohľadom na váš zdravotný stav aj genetické dispozície.

Najčastejšie príznaky cievnej mozgovej príhody

náhla slabosť alebo plné ochrnutie
bolesť, pocit „mravčenia“, stuhnutosti alebo iné nepríjemné pocity na jednej strane tela, vrátane tváre, alebo iba na horných či dolných končatinách
problémy s rečou, artikuláciou, neschopnosť porozumieť ostatným ľuďom, zabúdanie slov, nesúvislé vyjadrovanie, neustále opakovanie jedného slova alebo slabiky
problémy s prehĺtaním, predovšetkým tekutín, zakuckávanie sa
náhla zmätenosť, dezorientácia v známom priestore alebo čase, neprimerané reakcie,
náhla porucha zraku na postihnutej polovici tela, dvojité videnie, pokles viečka na postihnutej strane,
náhly pád, závraty, problémy s udržaním rovnováhy a koordináciou pohybov,
náhla prudká bolesť hlavy bez zjavnej príčiny, často spojená s bolesťou a stuhnutosťou šije, nevoľnosťou a zvracaním.

svět ženy