udalosti

Mozart mal podivný zmysel pre humor

Mozart bol zvláštnou osobnosťou okrem iného aj preto, že...

Ženy ohrozené mŕtvicou

Možno je to vaša príbuzná, kamarátka alebo známa. Má...

Zvýšená chuť do jedla je najsilnejší týždeň pred menštruáciou

Každá žena pravdepodobne pozná nutkavú potrebu jesť tesne pred...

Zdravá a krásna pleť? Začnite od správneho odlíčenia a čistenia

Vyskúšali ste snáď už všetky kozmetické ošetrujúce prípravky pre váš typ pleti, starostlivosť o pleť nepodceňujete, ale napriek tomu bojujete s kožnými nedokonalosťami, akné, pupienky alebo podráždením? V tom prípade zbystrite! Možno vás prekvapíme, ale chyba často nie je v nevhodnej voľbe kozmetických prípravkov, ale skôr v nedostatočnej alebo nesprávnej základnej starostlivosti. Čo to znamená? Starať sa a rozmaznávať svoju pleť sa samozrejme oplatí, ale aby sa účinky aj tých najmodernejších kozmetických prípravkov s najluxusnejšími aktívnymi látkami mohli na našej pleti prejaviť, je potrebné ju najskôr poskytnúť správne základné ošetrenie. Teda dôkladné a vhodné čistenie a odlíčenie, ktoré by malo byť základom nášho každodenného ranného aj večerného kozmetického rituálu. Poradíme, ako na neho!

Odlíčenie a čistenie pleti ako základ kozmetickej starostlivosti
Každodenné dôkladné odlíčenie a čistenie pleti by pre nás mala byť samozrejmosť a rutina, ktorú zvládneme za všetkých okolností. Je tomu ale skutočne tak? V mnohých prípadoch totiž práve túto základnú starostlivosť podceňujeme alebo ju zabúdame. Niekedy sa nám nechce, niekedy „nemáme“ čas a niekedy sme napríklad až veľmi unavení, a tak radšej ideme spať. A aj keď si hovoríme, že sa nič nestane opak je mnohokrát pravdou.

Práve nedostatočné čistenie a odlíčenie pleti môže stať za množstvom problémov, s ktorými nám následne nedokáže pomôcť ani tá najlepšia kozmetika. Všetko vychádza z fyziologickej funkcie našej pleti a toho, čo sa s ňou deje cez noc a prečo je dôkladné večerné a následne ranné čistenie natoľko zásadné. „Aj keď my spíme, tak naša pleť pracuje a prebieha v nej regenerácia, kedy sa toxické látky počas noci vyplavujú na povrch. Pokiaľ ale večer pleť nezbavíme zvyškov líčidiel, prachu, potu alebo prebytočného kožného mazu, tak tento regeneračný proces veľmi skomplikujeme, a naopak môžeme pleti ešte viac uškodiť. Už len napríklad tým, že ju zaťažujeme a ulpelé toxické látky a nečistoty môžu prenikať do jej vnútra a následne vyvolať aj dlhotrvajúce kožné problémy,“ vysvetľuje Eva Sojková, z poradenského kolagénového centra Nezestárni.cz.

Je preto potrebné pleť skutočne dôkladne čistiť vždy večer aj ráno. Riešením teda nie je len večerné alebo ranné čistenie pleti. „Chybou je vynechať večerné čistenie pleti a domnievať sa, že všetko ráno doženieme. Tak to skutočne nefunguje. Z neodlíčenej či neočistenej pleti totiž počas noci absorbujeme nečistoty a napríklad aj toxické látky, ktoré už ráno odstrániť nedokážeme. Ráno ju síce môžeme dočistiť, ale nie už tak, ako pri pravidelnom večernom a následne rannom ošetrení a čistení,“ opisuje Eva Sojková a pripomína, že sa nevypláca ani vynechávanie ranného čistenia. „Počas noci sa aj dôkladne odlíčená a dočistená pleť ďalej čistí a regeneruje a na povrch takzvane vyplavuje zvyšky nečistôt, potu či prebytočného kožného mazu. Večerným čistením sme jej síce pomohli, ale treba aj ráno z povrchu pleti odstrániť nové vyplavené nečistoty. Rozhodne je skôr na škodu ranné čistenie vynechať a na pleť rovno aplikovať krém alebo make-up. Tak by sme iba vyplaveným nečistotám opäť umožnili vstup do vnútorných štruktúr pokožky a zarobili si na kožné problémy,“ dodáva.

Večer je vždy nevyhnutné pleť odlíčiť a jemne dočistiť. Vhodné je preto používať špeciálne pleťové umývacie gély a následne túto starostlivosť doplniť ešte o vitalizujúce a vyživujúce mlieko a upokojujúce tonikum. Pleť tak bude skutočne dôkladne odlíčená a zbavená všetkých nečistôt a pripravená na aplikáciu ošetrujúcich prípravkov ako sú krémy či séra podľa typu pleti.

Ráno nás čaká podobná starostlivosť. Najprv treba pleť očistiť a ošetriť, teda ideálne opäť za pomoci špeciálnych jemných umývacích gélov, pleťového mlieka a tonika. A až v ďalšej fáze ešte len nanášame ošetrujúce krémy a séra a potom líčidlá ako napríklad make-up.

Vhodná základná starostlivosť
Pozor! Na pleť nikdy nepatrí klasické mydlo, ktorým si umývame napríklad ruky. To totiž nie je k pleti dostatočne jemné a zbytočne ju dráždi alebo vysušuje. Pre pleť by sme mali voliť len tie najjemnejšie odličovacie a čistiace prípravky, ideálne hypoalergénne. Vhodné sú prípravky, ktoré v sebe okrem svojej jemnosti a skvelých čistiacich vlastností kombinujú aj výživu, regeneráciu a ochranu pleti. Napríklad umývacie gély, mlieka a tonika s obsahom kolagénu, ideálne v jeho živej forme, vitamínov, pantenolu alebo napríklad výťažkov z aloe vera. A nezabúdajte! Pri výbere tonika, ktoré má jemne dočistiť a upokojiť pleť voľte vždy tonikum bez obsahu alkoholu, ktorý môže zbytočne pleť dráždiť a vysušovať ju.

Než teda vynesiete záver, že ani najmodernejšie kozmetické prípravky nevedia vašej pleti zaistiť dokonalý a bezchybný stav, zamerajte sa na základnú starostlivosť o pleť v podobe správneho a dôkladného odlíčenia a čistenia a možno budete prekvapení.

A pozor! Či už používate akúkoľvek kozmetickú značku, vždy používajte len produkty rovnakej značky alebo rady a nikdy ich nekombinujte s inými. Aj to môže byť príčina problémov. Kozmetické značky totiž vo svojich produktoch používajú často účinné látky, ktoré sú k sebe v synergii a ich aktívne látky sa dopĺňajú.

svět ženy