udalosti

Male: Klenot Indického oceánu

Male, hlavné mesto Malediv, je skutočným klenotom Indického oceánu,...

Amazons‘ Battle Bitka o výhry v Kajot Intacto začína!

Máš rád dobrodružstvo? Chceš stáť v bitke o výhry...

Žena a dovolenka: Prečo si zaslúžime chvíľu pre seba (a kde si ju užiť naplno)

V dnešnom hektickom svete je pre ženy stále náročnejšie...

Ako si vybrať ideálnu bundu pre zimné dobrodružstvá?

Veľa z nás má sneh a zimu obzvlášť rada....

Šatníkové skrine: Štýlové a praktické riešenie pre váš domov

Pri zariaďovaní spálne alebo detskej izby je výber šatníkovej...

Zvýšená chuť do jedla je najsilnejší týždeň pred menštruáciou

Každá žena pravdepodobne pozná nutkavú potrebu jesť tesne pred menštruáciou zvýšené množstvo sladkých a nezdravých potravín. Ide o bežné príznaky predmenštruačného syndrómu, ktorý v určitej fáze cyklu postihuje viac ako 90 percent žien. Prečo je túžba po čokoláde v tomto období taká silná a ako obmedziť prejedanie?

Prejedanie ohrozuje fyzickú aj psychickú pohodu
Prejedanie je v medicíne chápané ako nekontrolovateľný impulz na konzumáciu veľkého množstva jedla, a to aj v prípade, že jedinec nemá hlad, alebo sa dokonca cíti sýty. To môže mať vplyv tak na fyzickú, ako aj psychickú stránku tela. Po prejedaní sa totiž môže dostaviť hanbu a výčitky, ktoré v dlhodobom hľadisku škodia zdraviu. Zvýšená chuť do jedla bola bližšie skúmaná v práci japonských vedcov,[1] ktorí sa na ňu pozerali v spojitosti s menštruačným cyklom. Štúdia, do ktorej sa zapojilo 311 študentiek, ukázala, že k zvýšeniu chuti do jedla najčastejšie dochádza v období pred menštruáciou. Prejedanie v rámci predmenštruačného syndrómu potvrdilo 86 % zapojených žien. Čo zvýšenú chuť do jedla spôsobuje?

Za prejedanie môže progesterón
Hlavnú úlohu hrajú hormóny. Hladina ženského hormónu progesterónu dosahuje svoje maximum približne týždeň pred začiatkom menštruácie. Práve to môže viesť k zvýšenej chuti do jedla a kompulzívnemu prejedaniu. Zjednodušene povedané, tesne pred menštruáciou sa žena cíti so všetkým menej spokojná a sacharidy jej môžu pomôcť zmierniť zlú náladu. Cukry spôsobujú v tele uvoľňovanie serotonínu, chemickej látky, ktorá zvyšuje pocit šťastia, preto mnoho žien v tejto fáze siaha po čokoláde.

Hormóny však nie sú jediným faktorom zvýšenej chuti do jedla. Telo totiž počas cyklu rôzne vyhodnocuje pocit hladu a mení potrebný príjem kalórií. Bazálny metabolizmus (BMR) je množstvo energie, ktoré organizmus spotrebuje, keď je v pokoji. BMR tesne pred menštruáciou stúpa na svoje maximum a počas krvácania potom klesá. Odchýlky v BMR sa v priebehu menštruačného cyklu pohybujú okolo 8 percent. Nejedná sa o výrazné zmeny, ale sú dostatočne veľké na to, aby ovplyvnili pocit hladu pred periódou, čo môže viesť práve k prejedaniu.

Pomôcť môžu strukoviny a vedenie jedálneho denníka
Občasná zvýšená chuť do jedla obvykle nie je dôvodom na obavy, pravidelné nutkavé prejedanie však môže ukazovať na poruchu príjmu potravy. Preto je dobré vyskúšať niekoľko stratégií, ako zabrániť nutkavému prejedaniu, alebo aspoň znížiť jeho rozsah. Ako všade aj tu platí dodržiavanie zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa pestrý jedálniček a pravidelný pohyb. Pomôcť môže vedenie jedálneho denníka, vďaka ktorému môžete sledovať a regulovať množstvo skonzumovanej potravy.

Jednoduché sacharidy obsiahnuté v sladkostiach, sušienkach a bielom pečive uvoľňujú serotonín a zaháňajú tak zlú náladu. Rovnaké účinky však majú aj komplexné sacharidy, ktoré sa nachádzajú v zdravších potravinách. Radíme medzi ne strukoviny, zeleninu alebo hnedú ryžu. Čo sa týka sladkého, vhodnou alternatívou čokolády je čerstvé ovocie. K stabilizácii hladiny hormónov as tým spojenej chuti do jedla môžu pomôcť aj doplnky stravy určené priamo na zmiernenie prejavov menštruácie. Ten obsahuje okrem iného vitamín B6, ktorý prispieva k regulácii hormonálnej aktivity a spoločne s ďalšími zložkami vedie k normálnemu energetickému metabolizmu. Keďže je prejedanie spájané aj so zlou náladou a únavou, je dobré namiesto zajedania splínu vyskúšať pohyb. Svižná prechádzka alebo iná forma miernej fyzickej aktivity často spôsobuje, že sa v tele uvoľňujú endorfíny, chemické látky navodzujúce príjemný pocit.

Na záver treba podotknúť, že pokiaľ prejedanie dlhodobo pokračuje aj mimo menštruačného cyklu, je vhodné ho nepodceňovať a navštíviť zavčasu lekára, ktorý navrhne odborné riešenie.

svět ženy