udalosti

Mozart mal podivný zmysel pre humor

Mozart bol zvláštnou osobnosťou okrem iného aj preto, že...

Ženy ohrozené mŕtvicou

Možno je to vaša príbuzná, kamarátka alebo známa. Má...

Zvýšená chuť do jedla je najsilnejší týždeň pred menštruáciou

Každá žena pravdepodobne pozná nutkavú potrebu jesť tesne pred...

Mozart mal podivný zmysel pre humor

Mozart bol zvláštnou osobnosťou okrem iného aj preto, že mal doslova prerezanú pusu. V mnohých svojich hudobných skladbách často používal záchodový humor.

Jeho vtipy, ako v bežnom živote, tak v hudobných dielach, boli nesmierne drsné a často písal poetické listy rodinným príslušníkom, čo túto svojráznu stránku komiky ešte viac dokladá.

Mnohí mozartovskí bádatelia často označujú jeho zvláštny humor ako skatologický humor. Rovnaký zmysel pre humor vraj zdieľala aj jeho sesternica Maria Anna Thekla Mozartová.

Mozartov zmysel pre humor bol nevyberavý a aj na dnešné pomery pubertálny a nevhodný. Niektoré jeho partitúry sú plné dobromyseľných urážok a vtipov, najmä jeho hornové koncerty, ktoré napísal pre rodinného priateľa Josepha Leitgeba.

V Mozartových poznámkach k jeho Hornovému koncertu č. 3 sa píše: „Wolfgang Amadeus Mozart sa zľutuje nad Leitgebom, oslom, volom a prosťáčikom, vo Viedni 27. marca 1783“.

Zaujímajú Vás aj veci medzi nebom a zemou? Potom Vás pozývame na náš blog, kde o týchto veciach píšeme zaujímavé články. Ale aj o iných.

Napríklad móde, šperkoch, drahých kameňoch, prírode, slávnych ľuďoch, zvieratách či o tom čo pre nás majú pripravené hviezdy a mnoho ďalších.

Mrknite sa na naše články, kde sa napríklad dočítate o tajomstve horoskopu či aký je rozdiel medzi tým čo poznáme a tým čínskym, ktorý je iný ako náš štandardný. Alebo Vás nalákame citátmi o láske či živote?

svět ženy