Alergia, syndróm suchého oka, zápalové ochorenia alebo len únava, zlá znášanlivosť kontaktných šošoviek či iba zlozvyk – to sú najčastejšie dôvody, prečo si niektorí ľudia často mnú oči. Pri neopatrnosti si však môžu spôsobiť nepríjemnosti, dokonca aj poškriabanie rohovky. „Časté mnutie oka mechanicky dráždi rohovku a deformuje ju, dokonca pri opakovanom dlhodobom trení aj stenčuje. Opakované mnutie očí môže spôsobiť trvalú deformáciu rohovky so zhoršeným videním,“ uviedol Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník.
Ďalším dôvodom častého mnutia oka je prítomnosť cudzieho telieska. Do oka môže napríklad spadnúť riasa, prach alebo piesok. Odborníci ale pred mnutím oka aj v takom prípade dôrazne varujú. „Práve mnutie oka pri výskyte cudzieho telieska je nebezpečné. Môže dôjsť k poškodeniu povrchovej vrstvy, ktorej funkciou je ochrana oka, k oderom alebo podráždeniu očného okolia. Zároveň sa zvyšuje riziko infekcie as ním spojené zápalové ochorenia očí. Nebezpečný je aj tlak, ktorý je na oko počas mnutia vyvíjaný. Môže viesť aj k výkyvom vnútroočného tlaku, čo je rizikové najmä u pacientov s glaukómom. Taktiež môže dochádzať k podspojivkovému krvácaniu. Pokiaľ sa do oka cudzie teliesko dostane, snažte sa ho opatrne vybrať čistou vreckovkou či dôkladne umytým prstom. Pomôžu aj umelé slzy. Tie môžu cudzie teliesko z oka vyplaviť. Pokiaľ sa nedarí, urýchlene navštívte očného lekára,“ odporučila Zuzana Halašová, lekárka zlínskej očnej kliniky.
Častou príčinou svrbenia a dôvodom častejšieho siahania si do očí je syndróm suchého oka. Ten sa stal civilizačným ochorením súčasnosti. „Na vznik suchého oka má vplyv najmä pobyt v klimatizovaných priestoroch a práca s počítačom, mobilným telefónom alebo tabletom, kedy oči rýchlejšie vysychajú a pacienti sa potom sťažujú na rezanie a pálenie očí. Videnie sa môže dokonca zahmlievať. Oči bývajú začervenané alebo citlivé. Kvapky – takzvané umelé slzy – kompenzujú nedostatok sĺz a sú väčšinou prvou voľbou pri riešení problému. Napriek tomu, že zlepšujú problémy spôsobené suchým okom, neriešia však jeho príčiny. Prirodzenou a veľmi účinnou liečbou suchého oka sú kvapky vyrobené z krvi pacienta. Odobraná krv sa odstredí a upraví tak, že vzniknú číre kvapky obsahujúce množstvo prirodzených liečebných látok, ktoré regenerujú povrch oka. Tie sú navyše bez konzervačných látok a nevyvolávajú vedľajšie účinky. Vôbec najúčinnejšou liečbou suchého oka je podľa našich skúseností ale akupunktúra. Musí však byť vykonávaná odborníkom, ktorý je na akupunktúru na liečbu suchého oka špeciálne vyškolený. Bežný očný lekár ani bežný akupunkturista toto nezvláda,“ vysvetlil Pavel Stodůlka.
Dôvodov na šúchanie očí majú ľudia viac počas letných mesiacov – ostré slnko, piesok z pláže a najmä kúpanie zapríčiňujú nutkanie častejšie si do očí siahať. „Chrániť si oči plaveckými okuliarmi je vhodné vždy av akejkoľvek vode. V prvom rade je dôležité vybrať kvalitné a dobre padnúce plavecké okuliare, ktoré oči ochránia pred špinou, nečistotami a baktériami. V ideálnom prípade by si mal plavec vybrať pred plávaním kontaktné šošovky. Dôležité je tiež nemnúť si oči priamo vo vode,“ uzavrel Pavel Stodůlka.